Sağlık Bakanlığı’nden Uygulama: ‘Hayat Eve Sığar’

0
198

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs ile birlikte önlemler almanın yanı sıra bölge analizini görebileceğimiz yeni bir uygulamaya imza attı. Hayat Eve Sığar mobil uygulama merkezinde indirilebilir.

Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan, ‘Hayat eve sığar mobil uygulaması’ Android ve App Store platformlarında yayına başladı. Uygulama, sokakta gezerken koronavirüs testi pozitif olan birisiyle karşılaşan kişiyi mesajla uyarıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.
Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.”

Uygulama özelliklerinden bölgenizdeki konum bilgisine izin vermeniz gerekiyor ayrıca ailem bölümünden ailenizdeki kişileri de ekleyebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here