Meme Kanseri Hakkında Merak Edilenler

0
551

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen 2.kanser türüdür. Her 8 kadından 1’inde meme kanseri görülür. Göğüs kanseri olan kadınların kanserli hücrelerinde süt kanalları toplanır. Menopoz dönemine giren kadınlarda çok sık görülen meme kanseri erken teşhis edildiği zaman tedaviden olumlu sonuç alınabilir. Erken teşhis her hastalık için hayati öneme sahiptir. Monografi ve göğüs MR tekniği ile meme kanseri teşhisi yapılır. Kanserin ilerleyen durumlarda ise belirtileri azaltmaya yönelik tedavi uygulanır. Göğüs kanseri olan kişinin meme dokusunu oluşturan hücreler kontrolsüz bir biçimde çoğalmaya başlar.  Radyasyon ve çevre etkileri göğüs kanseri oluşumunu tetikler. Göğüs kanseri kanal hücrelerinde ortaya çıkar. Yaş, hormon, yaşam biçimi ve kalıtım göğüs kanseri oluşumunda rol oynayan önemli etkenlerdir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri olan kadınların göğüslerinde el avucuna sığacak büyüklükte kitler oluşur. Meme başında şeffaf akıntılar oluşur. Hastanın meme başı içe doğru çekilir. Hastanın memesi çökük bir görünüm kazanır. Hastanın meme baş derisi soyulur. Soyulan bölge kabuk tutar. Hastanın meme cildinde yara ve kızarıklıklar oluşur. Hastanın meme cildinde şişlikler meydana gelir. Hastanın memesi büyümeye başlar. Hastanın meme rengi bozulur. Memenin asimetrik görüntüsü değişir. Bunlar kanserin en önemli belirtileri arasında yer alır.

Meme Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Meme kanseri tedavisi gören kişi sigara ve alkolü bırakmalıdır. Hastalık boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalıdır. Meme dokusunu röntgen ve mamografi ile incelettirmelidir. Ses dalgaları ile dokulara yansıtılarak ultrasonografi incelemesi yapılır. Meme başı tedavisi için ilaç verilir. Enjektör ile hücre örneği alınıp incelemeye alınır. Hastaya kalın iğne biyopsisi yapılır. Kalın iğne ile hastanın doku örneği alınıp Labaravatuar ortamında mikroskopla incelenir. Gerekli durumlarda cerrahi operasyon ile kanserli hücreler çıkartılır. Tedaviler daha çok acıyı yok etmek için yapılır. Lokal tedavi yöntemleri ile kanserli hücreler yok edilmeye çalışılır. Kemoterapi radyoterapi gibi sistematik tedavi yöntemlerle kanserli hücreler kontrol altına alınmaya çalışılır. Tümörü küçültmek adına sistematik tedavi yöntemi uygulanır. Tedavi süresince hastanın morali yüksek tutulmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here